Wywiad z profesorem Radziszewskim o medycynie naturalnej

Profesor Piotr Radziszewski – kierownik Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,

od 25 lat zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszystkich schorzeń urologicznych. Szczególnie bliskie są mu problemy pacjentów z nowotworami urologicznymi, chorobami prostaty, nietrzymaniem moczu, pęcherzem neurogennym i dolegliwościami bólowymi.

Aktywnie działa w Polskim i Europejskim Urologicznym Towarzystwie Naukowym. Jest profesorem nauk medycznych, opiekunem licznych doktoratów i habilitacji. Oprócz pracy klinicznej zajmuje się pracą naukową, uczy studentów i młodych lekarzy. Napisał ponad 260 artykułów i ponad dwadzieścia podręczników medycyny. Aktywnie wspiera stowarzyszenia pacjenckie i działa na rzecz poprawy jakości leczenia pacjentów urologicznych w Polsce.

Najpopularniejsze

Feminurin Max ®

Suplement diety dla kobiet

Suplement diety o roślinno – witaminowej, odpowiednio dobranej formule, został stworzony dla kobiet dbających o zdrowie dolnych dróg moczowo–płciowych, właściwy przepływ moczu, sprawność fizyczną, libido i dobre samopoczucie. Unikatowa kompozycja składników została staranie dobrana aby zapewnić najwyższą skuteczność.

Prostigra Max ®

Suplement diety dla mężczyzn

Suplement diety o roślinno-mineralnej, odpowiednio dobranej formule, został stworzony dla mężczyzn pragnących cieszyć się wysoką jakością życia związaną z układem moczowo-płciowym. Unikatowa kompozycja składników została staranie dobrana aby zapewnić najwyższą skuteczność.

Molekuły Zdrowia

Panie Profesorze, czy zioła nie mają szans z nowoczesnymi lekami produkowanymi w laboratoriach?

Prof. Piotr Radziszewski

Absolutnie nie. Zioła, albo raczej rośliny lecznicze towarzyszą ludzkości od kilkunastu tysięcy lat. To dzięki nim nasi praprzodkowie byli w stanie leczyć wiele chorób. Stwierdzenie, że rośliny lecznicze są przestarzałe w nowoczesnej medycynie jest oczywistym błędem. W roślinach leczniczych zawartych jest wiele silnie działających substancji. W XXI wieku te substancje nadal znajdują swoje zastosowanie w medycynie. Niejednokrotnie działając silniej i bardziej wybiórczo niż leki syntetyczne. Zresztą niektóre leki syntetyczne są kopią naturalnie występujących w przyrodzie substancji.

Molekuły Zdrowia

Może Pan podać jakieś przykłady?

Prof. Piotr Radziszewski

Choćby penicylina odkryta przez Alexsandra Fleminga, czyli pierwszy antybiotyk, była produktem naturalnym, produkowanym przez grzyby z rodzaju Penicillium. Kolejny przykład to atropina, lek stosowany w choćby anestezjologii, jest kopią naturalnie występującego w owocach pokrzyku czarnej jagody (Atropa Belladonna) alkaloidu. I tu uwaga, atropina zastosowana w odpowiedniej dawce i wskazaniu jest cennym lekiem, w złej dawce śmiertelną trucizną.

Tak też jest ze stosowaniem preparatów pochodzenia naturalnego. Jeśli przyjmujemy „zioła” na własną rękę, mieszamy je ze sobą, możemy doprowadzić do potencjalnie niebezpiecznych interakcji i zatruć.

Molekuły Zdrowia

Czym zatem różni się ziołolecznictwo w XXI wieku od tego kilkaset lat temu?

Prof. Piotr Radziszewski

Leczenie naturalnymi składnikami, jak wspominałem, ma długą tradycję. Stanowi podstawę medycyny chińskiej, ajurwedyjskiej czy też inkaskiej. Kilkaset lat temu szaman czy mnich wiedzieli, że dana roślina wywołuje pewne reakcje. Drogą prób i błędów ustalali w jakich schorzeniach, jakie rośliny będą działać. Mieli też do dyspozycji wcale niemały arsenał badań diagnostycznych (np. badanie pulsu czy oddechu). W porównaniu z medycyną chińską mającą ponad 4000 lat tradycji, tzw. nowoczesna medycyna, oparta o dowody naukowe (tzw. EBM, ang. evidence based medicine) dopiero raczkuje. Ale paradoksalnie to połączenie EBM i tradycji daje oszałamiające efekty.

Molekuły Zdrowia

Czy to oznacza, że leczymy inaczej ziołami niż mnisi buddyjscy 4000 lat temu?

Prof. Piotr Radziszewski

I tak, i nie. Tak, bo wiemy dlaczego dane zioło działa na dane schorzenie, objaw. Tak, bo wiemy jaka substancja zawarta w roślinie wywołuje ten efekt. Połączyliśmy nowoczesną naukę z tradycją. Na tym właśnie polega medycyna, która zgodnie z definicją jest nauką i sztuką. Nie możemy jednak negować lat obserwacji. Pamiętajmy, że obecnie badania kliniczne trwają maksymalnie kilka lat, a czymże to jest wobec kilku tysięcy lat stosowania roślin leczniczych?

Molekuły Zdrowia

Co zatem różni nowoczesną medycynę naturalną od tej sprzed wieków i dlaczego nie można samemu się leczyć nieszkodliwymi ziołami?

Prof. Piotr Radziszewski

Jak już mówiłem, zioła nie są wcale takie nieszkodliwe. W źle dobranych dawkach źle zmieszane mogą zaszkodzić. Dziś wiemy, jak je łączyć, jakie dawki stosować. Dlatego nawet suplementy diety muszą być tworzone w oparciu o tradycję i nowoczesną wiedzę, żeby wspomóc, a nie zaszkodzić. Ja od lat u moich pacjentów stosuję substancje naturalne wspomagające układ moczowo-płciowy w oparciu o wiedzę zaczerpniętą z podręczników medycyny naturalnej, uzupełnioną badaniami naukowymi.
Rozmawiam też z pacjentami, wsłuchując się w ich potrzeby. Te rozmowy oraz poszukiwania nowych sposobów terapii dały zaczątek moim badaniom nad preparatami, które mogą wspomagać układ moczowo-płciowy. Zacząłem się zastanawiać, jak jeszcze lepiej mogę pomóc moim pacjentom. 20 lat temu w leczeniu parć naglących stosowałem wyciąg z kaktusa marokańskiego tzw. resiniferatoksynę, potem przyszła era toksyny botulinowej, substancji znanej z medycyny estetycznej, która znalazła zastosowanie również w urologii. Jako pierwszy na świecie podałem toksynę botulinową w pęcherzu nadreaktywnym. I chciałem pójść dalej.

Molekuły Zdrowia

Co było potem?

Prof. Piotr Radziszewski

Kilka wyjazdów zagranicznych, spotkania z kolegami z Chin, Ameryki Południowej, wreszcie wyjazd do Tybetu i rozmowa z głównym lekarzem szpitala w Lhassie. I wtedy wpadłem na pomysł, czemu nie stworzyć samemu preparatu naturalnego, który odpowiadałby na potrzeby moich pacjentów, którego brakuje mi w mojej codziennej praktyce. Zacząłem wertować literaturę, książki o zielarstwie, uzupełniać tę wiedzę o najnowsze badania naukowe. I wreszcie po kilku latach zbliżyłem się do stworzenia receptury dla dwóch preparatów – dla kobiet i dla mężczyzn, łączących w sobie wszystkie potrzebne ziołowe składniki. Preparaty te, będące w zrównoważonymi połączeniami różnych surowców naturalnych, mikroelementów, witamin mają za zadanie wspomagać pracę organizmu, dbać o układ moczowy w zdrowiu i chorobie, przywracać utraconą równowagę. Można by rzec, że stanowią molekuły dla zdrowia.

Molekuły Zdrowia

Czy to preparaty przeznaczone są tylko dla osób chorych?

Prof. Piotr Radziszewski

Wprost przeciwnie. Czerpiąc z tradycyjnej medycyny chińskiej i ajurwedyjskiej, a także stosując uniwersalną maksymę medycyny – lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Nasz organizm cały czas jest wystawiany na różnego rodzaju niekorzystne działania środowiska. Każda choroba to w istocie zaburzenie równowagi, zwanej homeostazą. Stosując suplementację różnych czynników, możemy dbać o to, aby ta równowaga nie była zaburzona.